Μια –αναμενόμενα- βατή κλήρωση είχε η Εθνική ομάδα των Ανδρών στο UEFA Nations League 2022-23. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κληρώθηκε με τη Βόρεια Ιρλανδία, το Κόσοβο, που δε λείπει από καμία κλήρωση της Εθνικής τα τελευταία χρόνια και μία από τις Κύπρος ή Εσθονία, ανάλογα με τα ποια από τις δύο ομάδες θα παραμείνει στη League C, όπου μετέχει η ελληνική ομάδα.

Κατά την κλήρωση αναδείχθηκε ένας όμιλος «θανάτου» στην κορυφαία Λίγκα της διοργάνωσης, τη League A, αφού το 3ο γκρουπ σχηματίζουν η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, η φιναλίστ του Euro 2020 Αγγλία και η Γερμανία, με τέταρτη την Ουγγαρία.

Στην κλήρωση, οι 55 ομάδες-μέλη της UEFA που συμμετέχουν στη διοργάνωση χωρίστηκαν σε τέσσερις Λίγκες των 16 (εκτός της League D) με βάση την κατάταξή τους στη βαθμολογία της UEFA, άρα γνώριζαν εκ των προτέρων τους πιθανούς αντιπάλους τους.

Οι 51 από τις 55 Εθνικές ομάδες γνωρίζουν σε ποια Λίγκα θα συμμετάσχουν, εκτός από τέσσερις που θα βρεθούν στη League C ή D, ανάλογα με τα αποτελέσματα των πλέι άουτ τον ερχόμενο Μάρτιο, στα οποία το Καζακστάν θα αντιμετωπίσει τη Μολδαβία και η Κύπρος την Εσθονία.

Η κάτοχος του τίτλου, Γαλλία, κληρώθηκε με Δανία, Κροατία και Αυστρία, ενώ εξίσου δυνατό με το 3ο είναι και το 2ο γκρουπ της League A, τον οποίο συνθέτουν οι δύο ομάδες της Ιβηρικής (Ισπανία, Πορτογαλία) και οι Ελβετία, Τσεχία.

Η κλήρωση του Nations League 2022-23.

League A:

1: Αυστρία, Κροατία, Δανία, Γαλλία

2: Τσεχία, Ελβετία, Πορτογαλία,Ισπανία

3: Ουγγαρία, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία

4: Ουαλία, Πολωνία, Ολλανδία, Βέλγιο

League B:

1: Αρμενία, Ιρλανδία, Σκωτία, Ουκρανία

2: Ισραήλ, Αλβανία, Ισραήλ, Ρωσία,Ισλανδία

3: Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Φινλανδία, Βοσνία κ’Ερζεγοβίνη

4: Σλοβενία, Σερβία, Νορβηγία, Σουηδία

League C:

1: Νησιά Φερόε, Λιθουανία, Λουξεμβούργο,Τουρκία

2: Κύπρος/Εσθονία, Κόσοβο, Ελλάδα, Β. Ιρλανδία

3: Καζακστάν/Μολδαβία, Αζερμπαϊτζάν,Λευκορωσία, Σλοβακία

4: Γιβραλτάρ, Γεωργία, Βόρεια Μακεδονία, Βουλγαρία

League D

1: Λιχτενστάιν, Ανδόρα, Καζακστάν ή Μολδαβία, Λετονία

2: Σαν Μαρίνο, Κύπρος ή Εσθονία, Μάλτα

Οι ομάδες που θα τερματίσουν τέταρτες στις League Α και Β θα υποβιβαστούν. Οι ομάδες που θα τερματίσουν τέταρτες στους ομίλους της League C θα παίξουν σε πλέι άουτ τον Μάρτιο του 2024, με τις δύο ομάδες που ηττηθούν να «υποβιβάζονται» στη League D.

Οι αγώνες της φάσης των ομίλων θα γίνουν μεταξύ 2-8, 8-14 Ιουνίου και 22-27 Σεπτεμβρίου 2022.

Οι ημιτελικοί, όπου θα έχουν πρόσβαση οι νικητές των τεσσάρων ομάδων της League A, θα πραγματοποιηθούν σε χώρα που δεν έχει επιλεχθεί ακόμα, στις 14/15 Ιουνίου 2023, ενώ ο τελικός και ο αγώνας για την τρίτη θέση στις 18 Ιουνίου. Τα πλέι άουτ θα διεξαχθούν 21–23 και 24–26 Μαρτίου 2024.