Από τον ΕΟΔΥ ανακοινώθηκαν τα 178 σημεία σε όλη την Ελλάδα, καθώς και οι ώρες κατά τις οποίες θα βρίσκονται σε αυτά, τα κινητά κλιμάκια του Οργανισμού, την Τετάρτη, 06 Απριλίου 2022, για την διενέργεια rapid test προς ανίχνευση κρουσμάτων κορονοϊού.

Αναλυτικά τα σημεία και οι ώρες:

Δ. Ελευσίνας, Πολιτιστικό Κέντρο Κίμωνος και Παγκάλου, (απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Γεωργίου), 09:30-15:00
Δ. Διονύσου, Πεντζερίδου 3, πολιτιστικό κέντρο του Αγίου Στεφάνου, 09:30-15:00
Δ. Αμαρουσίου, Κεντρικό ΚΑΠΗ Αμαρουσίου, Περικλέους 22, 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
Δ. Ελληνικού-Αργυρούπολης, Αίθουσα 1ου ΚΑΠΗ Αλεξιουπόλεως 27, 14:00-20:00
Δ. Χαλανδρίου, παλιό Δημαρχείο Χαλανδρίου, Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, Γρ. Γυφτοπούλου & Γκίνη, πάνω από το ΚΕΠ, 09:30-15:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30, (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 08:30-20:30
Δ. Πυλαίας, Κοινοτικό Κατάστημα Φιλύρου, Πλατεία Ελευθερίας 1, 09:00-15:00
Δ. Καλαμαριάς, εντός δημοτικού θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 09:00-15:00
Δ. Θέρμης, ΚΑΠΗ Θέρμης, Ιασωνίδου 19, 13.00-19.00
Δ. Κορδελιού – Ευόσμου, Ισόγειο Δημαρχείου Ευόσμου, Παύλου Μελά 24, 09:00-15:00
Δ. Παύλου Μελά, ΚΑΠΗ Ηλιούπολης, Περικλέους 11, 13:00-19:00
Δ. Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Α’ ΚΑΠΗ Μενεμένης, Έλλης Αλεξίου 9, 09:00-15:00
Δ. Νεάπολης-Συκεών, Δημαρχείο Συκεών, Ι. Μιχαήλ 1, 09:30-15:00
8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Κάτω Τούμπα, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Τριανδρία, Ηρώων 4, 09:00 – 15:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 09:00-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Κοινοτικό Κτίριο, ίδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος, 09:00-14:00
Άνδρος, Κ.Υ Άνδρου, 09:00 – 17:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού, Τρίπολη, 09:00-15:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
Αρκαδία, Δ. Β. Κυνουρίας, Πλατεία Καρτσιώτη, Άστρος, 09:00-12:00
Αρκαδία, Δ. Β. Κυνουρίας, Άγιος Ανδρέας, 12:30-14:30
Άρτα, Κέντρο Υγείας-ISOBOX,08:30-15:30
Άρτα, Γενικό Νοσοκομείο Άρτας, 08:30-15:30
Άρτα, ISO- BOX Είσοδος Εκθεσιακού Κέντρου, 08:30-15:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, 08:15-20:15
Αχαΐα, Πάτρα, Κέντρο Υγείας Βορείου Τομέα, 08:00-20:00
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας “Οίκημα Μάνα και Παιδί”, 08:30-15:00
Αχαΐα, Πάτρα, ΤΕΙ Πατρών, 09:00-15:00
Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας, Πινδάρου 112, 09:00-15:00
Βοιωτία, Καπαρέλλι, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-12:00
Βοιωτία, Λεύκτρα, Κοινοτικό Κατάστημα, 12:30-14:30
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:00
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:30
Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Έβρος, Ιατρείο Τυχερού, 09:30 -14:30
Έβρος, Παλιό Νοσοκομείο, Δήμητρας 19, 09:00 -15:00
Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευριπίδου Ζίγκμπουργκ 10, 08:30 -15.30
Έβρος,Πλατεία Δασίου Ορεστιάδας, 11:00 -13.00
Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο Καπη Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκη Πατραϊκή, όπισθεν 4ου Λυκείου, 09:00 – 15:00
Εύβοια, Ιστιαία, Κέντρο Υγείας Ιστιαίας, 08:30 – 15:30
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 08:30-15:30
Ζάκυνθος, ΙΚΑ, 08:30-15:30
Ηλεία, Αμαλιάδα, Δημαρχείο, 09:00-15:00
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία, πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:30-16:00
Ηλεία, Δίβρη, Δημαρχείο, 09:00-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, Πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:30-16:30
Ηράκλειο, Πνευματικό Κέντρο Κάτω Ασιτών, 09:00-11:00
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-15:00
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών, 08:30-13:30
Θεσπρωτία, Δημαρχείο Πλαταριάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ Ευδήλου, 09:00 – 16:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-17:00
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00 – 15:00
Καβάλα, Κέντρο Υγείας Χρυσούπολης, 08:30 – 15:30
Καβάλα, ΚΑΠΗ Ελευθερούπολης, 09:00 – 14:30
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο Δόνα, 09:00-14:00
Καρδίτσα, Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00 – 14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ. Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
Καστοριά, ISOBOX Λεωφόρος Κύκνων, 08:30-15:30
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο , Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κεφαλληνία, Αργοστόλι, Πλατεία Βαλλιάνου 08:00-16:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, Μεταμόρφωση, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-11:00
Κιλκίς, Ειρηνικό, Αγροτικό Ιατρείο, 11:30-13:30
Κιλκίς, Κορώνα, Αγροτικό Ιατρείο, 14:00-15:00
Κιλκίς, Πολύπετρο, Κοινοτικό Κατάστημα, 13:30-15:30
Κιλκίς, Άγιος Πέτρος, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-13:00
Κιλκίς, Άγιος Αντώνιος, Πολιτιστικός Κέντρο, 09:00-11:30
Κιλκίς, Ελληνικό, Κοινοτικό Κατάστημα, 12:00-14:30
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Αξιούπολης, Αξιούπολη, 08:30-15:30
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:15-15:15
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 15:15
Κοζάνη, Πλατεία Νίκης, 10:00- 13:00
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 08:30-15:30
Κόρινθος, Δημοτικό κτίριο BEAU RIVAGE, Ποσειδώνος και Ήρας 2, Λουτράκι, 09:30-14:30
Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελίστριας 89, 09:30- 16:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 09:30- 14:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-18:30
Λακωνία, Δημαρχείο Γυθείου, 12:15-14:30
Λακωνία, Λαϊκή Αγορά Πύργου Διρού 08:00-10:00
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία, Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
Λάρισα, ΚΑΠΗ Ελασσόνας, 09:00-15:00
Λάρισα, Μύλος του Παππά, 08:00-15:30
Λάρισα, Κ.Υ Γοννων, 09:00-12:00
Λάρισα, Μακρυχώρι, 12:30 – 15:00
Λάρισα, Στέκι Ν. Πολιτείας ,Θεοδωρακοπούλου & Καϊρη, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:30-16:00
Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
Λέσβος, πίσω πλευρά δημοτικού θεάτρου, 10:00 – 14:00
Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Λευκάδα, Δημαρχείο, Α.Σικελιανού & Ν.Σβορώνου, 11:00 – 12:00
Λευκάδα, Μαρίνα, Ανατολική παραλία, 12:30-13:30
Λήμνος, Μούδρος, Μουσείο Μούδρου, 09:00-11:00
Λημνος, Μυρινα, παλιο θυρωρείο Γ.Ν.Λημνου, Ηφαιστου 1, 11:30-14:45
Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου Χατζηαργύρη & Τριανταφυλλίδη, 08:30-15:30
Μαγνησία, Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας Ιωλκού & Αναλήψεως 12:30-15:30
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 15:30
Μεσσηνία, Μεσσήνη, Δασκαρόλειο Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00 – 14:00
Μεσσηνία, Κυπαρισσία, Isobox Νοσοκομείου, 09:30 – 14:30
Μεσσηνία, Πύλος, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:30 – 14:30
Νάξος, Εκκλησία Αγίου Νικοδήμου, Χώρα, 07:30-18:00
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
Ξάνθη, Ξύλινο Σπιτάκι – Πρώην ΔΕΥΑΞ, Πλατεία Ελευθερίας, 08:30 – 14:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-11:30
Πάρος, Εκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:30-14:45
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό Κέντρο, Πάτμιον, 08:00-15:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
Πέλλα, Ξενιτίδειο Αριδαίας, Λεωφόρος Ξενιτίδη 7, 09:30-14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-15:00
Πιερία, Αστική Σχολή, Ειρήνης 10, 08:30-15:30
Πρέβεζα, Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
Πρέβεζα, ΚΑΠΗ Καναλακίου, Καναλάκι, 09:00-12:00
Πρέβεζα, Λιμενικό Ταμείο Πάργας, Πάργα, 12:30-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν. Αγ.Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν.Αγ.Κωνσταντίνου, Ηγ.Γαβριήλ, 09:00-14:00
Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:30
Ροδόπη, Βασιλείου Κουτουμάνη, Σάπες, 09:00 – 14:00
Ροδόπη, Διαλαμπής 14, Ίασμος, 09:00 – 14:00
Ρόδος, Πλατεία δημαρχείου Αφάντου, 09:00-14:30
Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, Isobox Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-15:00
Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, στενό Τρ. Πειραιώς, 08:00-15:00
Σάμος, Isobox Γ.Ν. Σάμου, 09:00-11:30
Σάμος, Πνευματικό Κέντρο Μυτιληνιών, 10:00-12:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σερρών, 08:30-19:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00- 15:30
Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00 – 16:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε Καπή, 10:00-15:30
Τρίκαλα, Κεντρική Πλατεία Καλαμπάκας, 08:00-10:00
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας, Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00- 15:00
Φθιώτιδα, Πνευματικό Κέντρο Ι.Ν. Αγίου Παντελεήμονα, Καμένα Βούρλα, 11:30 – 14:30
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
Φλώρινα, ΔΕΤΕΠΑ Αμυνταιου, Πλατεία Δ. Μάκρη 36 , 08:30 – 15:00
Φλώρινα, Ταγματάρχου Σωτηρίου 1, Αίθουσα ΚΑΠΗ, 09:00 – 14:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
Φωκίδα, Πολιτιστικό Κέντρο Γραβιάς, 09:00-13:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Πολύγυρος Χαλκιδικής, Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, 09:00 – 15:00
Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κ.Υ Χανίων (1η – 2η ΤΟΜΥ), 08:30 – 18:30
Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κ.Υ Χανίων (Λεωφ. Καραμανλή 99), 08:30 – 15:30
Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:00 – 14:00
Χίος, ΚΑΠΗ Δήμου Χίου, Πολυτεχνείου 25, 09:00-14:30
Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, ενδέχεται να υπάρξουν τροποποιήσεις – αλλαγές στα σημεία και στο ωράριο των μαζικών δειγματοληψιών.

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορoνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.