Από τον ΕΟΔΥ ανακοινώθηκαν τα 169 σημεία ανά την Ελλάδα, καθώς και οι ώρες κατά τις οποίες θα βρίσκονται σε αυτά τα κινητά κλιμάκια του Οργανισμού, την Τετάρτη, 2 Μαρτίου 2022, για τη διενέργεια rapid test προς ανίχνευση κρουσμάτων κορονοϊού.

Αναλυτικά τα σημεία και οι ώρες:

Δ. Ελευσίνας, Πολιτιστικό Κέντρο Κίμωνος και Παγκάλου, (απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Γεωργίου), 09:30-15:00
Δ. Διονύσου, Πεντζερίδου 3, πολιτιστικό κέντρο του Αγίου Στεφάνου, 09:30-15:00
Δ. Αμαρουσίου, Κεντρικό ΚΑΠΗ Αμαρουσίου, Περικλέους 22, 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
Δ. Ελληνικού-Αργυρούπολης, Αίθουσα 1ου ΚΑΠΗ Αλεξιουπόλεως 27, 14:00-20:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 08:30-20:30
Δ. Πυλαίας, Κοινοτικό Κατάστημα Χορτιάτη, Μαρτύρων 2ας Σεπτεμβρίου 102, 09:00-15:00
Δ. Καλαμαριάς, εντός δημοτικού θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 13:00-19:00
Δ. Θερμαϊκού, ΚΑΠΗ Μηχανιώνας, Μάρκου Μπότσαρη, 09:00-15:00
Δ. Δέλτα, Κλειστό γυμναστήριο Αδένδρου, Άδενδρο, 09:00-15:00
Δ. Ευόσμου- Κορδελιού, Ισόγειο Δημαρχείου Ευόσμου, Παύλου Μελά 24, 09:00-15:00
Δ. Παύλου Μελά, Στρατόπεδο Καρατάσιου, Λεωφόρος Στρατού 37, 13:00-19:00
Δ. Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Β’ ΚΑΠΗ Αμπελοκήπων, Ελευθερίας 55, 09:00-15:00
Δ. Νεάπολης-Συκεών, Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων, Ειρήνης 19, 09:00-15:00
8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Κάτω Τούμπα, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Τριανδρία, Ηρώων 4, 09:00 – 15:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 09:00-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία,Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
Αιτωλοακαρνανία,Αγρίνιο, ΚΑΠΗ Αγίου Κωνσταντίνου, 10:30 – 14:00
Αιτωλοακαρνανία,ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, κοινοτικό κτίριο, ίδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος, 09:00-14:00
Άνδρος, ΚΥ Άνδρου, 09:00-17:00
Άνδρος, Μπατσί (πλησίον ΚΕΠ), 10:00-15:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αργολίδα, Πνευματικό Κέντρο Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου, Λυγουριό, 10:00-14:00
Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού, Τρίπολη, 09:00-15:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
Αρκαδία, Πλατεία Καρτσιώτη, Άστρος, 09:00-14:00
Άρτα, Κέντρο Υγείας Άρτας, 08:30-15:30
Άρτα,Γενικό Νοσοκομείο Άρτας, 08:30-15:30
Άρτα, ISO-BOX Εκθεσιακό Κέντρο Άρτας, 08:30-15:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Ρήγα Φεραίου 58, 08:30-20:30
Αχαΐα, Πάτρα, Κέντρο Υγείας Βορείου Τομέα, 08:00-20:30
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου, Οίκημα Μάνας και Παιδί, Κλεισούρας 1, 09:00-15:00
Αχαΐα, Καλάβρυτα, Γενικό Νοσοκομείο Καλαβρύτων, 09:00-14:30
Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας, Πινδάρου 112, 09:00-15:00
Βοιωτία, Νέο ΚΑΠΗ Σχηματαρίου, 09:00-14:00
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 11:00-17:00
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:30 – 15:30
Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Έβρος, Παλιό Νοσοκομείο, Δήμητρας 19, 09:00 -15.00
Έβρος, Ιατρείο Τυχερού, 09:30 -13:30
Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30 -16.00
Έβρος,Πλατεία Δασίου Ορεστιάδας, 11:00 -13.00
Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, Λουτρά Αιδηψού, Λιμάνι, Αίθουσα ΟΛΝΕ, 08:30 – 15:30
Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, όπισθεν 4ου Λυκείου, 09:00 – 15:00
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 08.30-15.30
Ζάκυνθος, ΚΥ Πρώην ΙΚΑ, 08:30-15:30
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία – πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:00-17:00
Ηλεία, Αμαλιάδα Δημαρχείο, 09:00-14:30
Ηλεία, Ζαχάρω Πνευματικό Κέντρο, 09:00-14:30
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας,Πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Πλατεία Δημαρχείου Γαζίου, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:00-18:00
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-15:00
Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών, 08:30-13:30
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Δημαρχείο Πλαταριάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ Ευδήλου, 09:00-16:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-17:00
Καβάλα, Κέντρο Υγείας, Χρυσούπολη, 08:30-15:30
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00 – 15:00
Καβάλα, ΚΑΠΗ Ελευθερούπολης, 09:00 – 14:30
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο Δόνα, 09:00-14:00
Καρδίτσα, Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00 -14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ. Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
Καστοριά, Κέντρο Υγείας Καστοριάς, Καπετάν Κώττα 2, 08:30-15:30
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο, Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κεφαλληνία, Αργοστόλι, Πλατεία Βαλλιάνου, 08:00-16:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Αξιούπολης, 08:30-15:30
Κιλκίς, Βαπτιστή, Πολιτιστικός Σύλλογος, 09:00-11:00
Κιλκίς, Μεγάλη Βρύση, Αγροτικό Ιατρείο, 12:00-14:00
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:15-15:15
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 15:15
Κοζάνη, Πλατεία Νίκης, 10:00- 13:00
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 08:30-15:30
Κόρινθος, ΚΑΠΗ Βραχατίου, 09:30-14:30
Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελίστριας 89, 09:30- 16:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 09:30- 14:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-18:30
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία / Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
Λάρισα, Ελασσόνα ΚΑΠΗ, 09:00-15:00
Λάρισα, Μύλο του Παππά, 08:00-15:30
Λάρισα, Κέντρο Υγείας Γόννων, 09:00-12:00
Λάρισα, Πυργετός, Δημαρχείο, 12:30-15:00
Λάρισα, Στέκι Νέας Πολιτείας. Θεοδωρακοπούλου & Καΐρη, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:00-17:00
Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
Λέσβος, πίσω πλευρά δημοτικού θεάτρου, 10:00 – 14:00
Λευκάδα, ΚΑΠΗ Λευκάδας, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Λήμνος, Παλαιό Θυρωρείο, Γ.Ν Λήμνου, 08:45-14:45
Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου, Τριανταφυλλίδη & Χατζηαργύρη, 08:30-15:30
Μαγνησία, Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, 08:30-15:30
Μαγνησία, Μεταξουργείο, Καραμπατζάκη & Αναπαύσεως, 09:00-14:30
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 19:30
Μεσσηνία, Μεσσήνη, Δασκαρόλειο Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00 – 15:00
Μεσσηνία, Κυπαρισσία, Isobox Νοσοκομείου, 09:30 – 14:30
Μεσσηνία, Πύλος, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:30 – 14:30
Νάξος, Εκκλησια Αγίου Νικοδήμου Χώρα, 07:30-20:00
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
Ξάνθη, Ξύλινο Σπιτάκι – Πρώην ΔΕΥΑΞ, Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-11:30
Πάρος, Εκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:00-14:45
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό κέντρο Πάτμου, Πάτμιον, 08:00-15:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
Πέλλα, Ξενιτίδειο Αριδαίας, Λεωφόρος Ξενιτίδη 7, 09:30 – 14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-15:00
Πιερία, Αστική Σχολή, Ειρήνης 10, 08:30-15:30
Πρέβεζα,Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ.Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
Πρέβεζα, ΚΑΠΗ Καναλακίου, Καναλάκι, 09:00-10:30
Πρέβεζα, Λιμενικό Ταμείο Πάργας, Πάργα, 11:00-12:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν Αγ. Κωνσταντίνου, Ηγ. Γαβριήλ, 09:00-14:00
Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:00
Ροδόπη, Κοινοτικό Κτίριο Άνω Βυρσίνης, 10:00 – 13:30
Ρόδος, Κοινοτικό κατάστημα Σορωνής, 09:00-14:30
Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, Στενό Τραπ. Πειραιώς, Βαθύ, 08:00-15:00
Σάμος, Isobox Γ.Ν. Σάμου, 09:00-11:30
Σάμος, Isobox Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-15:00
Σάμος, Γήπεδο Καρλοβάσου, 08:15-13:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σερρών, 08:30-19:00
Σέρρες, Ορεινή Σερρών, Κτίριο Κοινότητας, 09:00 – 15:00
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00-16:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε΄ΚΑΠΗ 11:00-15:00
Τρίκαλα, Πλατεία Καλαμπάκας 08:00-10:00
Τρίκαλα, Πλατεία Οιχαλίας, Φαρκαδόνα 08:00-10:00
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πνευματικό Κέντρο Ι.Ν Αγίου Παντελεήμονα, Καμένα Βούρλα, 11:30 – 14:30
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
Φλώρινα, Συνταγματάρχου Σωτηρίου 1, Αίθουσα ΚΑΠΗ, 09:00 -14:30
Φλώρινα, ΔΕΤΕΠΑ Αμυνταιου, Πλατεία Δ. Μάκρη 36 , 08:30 – 15:00
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
Φωκίδα, Ερατεινη, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-13:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Πολύγυρος, Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, 09:00 – 15:00
Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κ.Υ Χανίων (1η – 2η ΤΟΜΥ), 08:30-18:30
Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κ.Υ Χανίων (Λεωφ. Καραμανλή 99), 08:30-15:30
Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:00-14:00
Χίος, ΚΑΠΗ Δήμου Χίου, Πολυτεχνείου 25, 09:00-14:30
Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, ενδέχεται να υπάρξουν τροποποιήσεις – αλλαγές στα σημεία και στο ωράριο των μαζικών δειγματοληψιών.

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορoνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.